+359 2 9845118            noma@noma.bg
          
     
Новини

26 януари е Международният ден на митниците

  26.01.2025 00:39

На 26 януари митническите служители отбелязват Международния ден на митниците. Световната митническа общност празнува в чест на състоялата се на този дата през 1953 г. първа официална сесия на Съвета за митническо сътрудничество, познат днес като Световна митническа организация (СМО). Сега страните-членки на Световната митническа организация са 183. България е член на СМО от 1 август 1973 г.

По традиция Международният ден на митниците e под мотото на определена тема, която за 2025 г. е: „Митници, изпълняващи своя ангажимент за ефективност, сигурност и просперитет“.

Международната търговия не е просто икономически двигател. Това е мрежа от човешки връзки, жизненоважна връзка между нациите и стълб на глобалната стабилност. Тъй като светът става все по-взаимосвързан, предизвикателството е не само да се улесни търговията, но и да се модернизира – правейки я по-бърза, по-безопасна и по-ефективна.

Дигитализацията и автоматизацията вече не са тенденции – те са настоящето. Много предприятия смятат цифровизацията за съществена за поддържане на конкурентоспособността в световната търговия. Но иновациите сами по себе си не трансформират системата. Сътрудничеството между митниците, частния сектор и академичните среди е това, което прави разликата.

Бъдещето на търговията няма да бъде оформено само от технологията, а от онези, които знаят как да я използват с визия, стратегия и ефективност. В тази връзка е важно да определим къде е мястото на митническите брокери в търговия на 21 век?

  • Изкуствен интелект (AI) и автоматизация – 70% от компаниите вярват, че AI ще подобри ефективността на търговските операции.
  • Непрекъснато повишаване на уменията – 88% от компаниите смятат, че ученето през целия живот е от съществено значение за поддържане на конкурентоспособност.
  • Секторно сътрудничество – Нито една иновация не процъфтява без силни партньорства между правителствата, частния сектор и академичните среди.

Митническите брокери са в основата на тази трансформация на международната търговия. Те не са само помощници – те са архитекти на промяната, свързващи иновациите и реалността, стратегията и изпълнението.

Дигитализация, партньорства и развитие на умения: това е пътят напред!

  • Бизнесите, инвестиращи в иновации, очакват до 77% увеличение на производителността.
  • 65% от компаниите вярват, че повишаването на уменията на работната сила ще бъде от съществено значение за поддържане на конкурентоспособност.
  • 80% от бизнеса виждат публично-частното сътрудничество като ключ към успешната цифровизация на търговията.

Митническите брокери не са просто участници в международната търговия – те ръководят нейното развитие, като гарантират, че технологичният напредък преминава отвъд концепциите в реални решения.